Dobrá zpráva pro českou korunu: prezidenti USA a Číny se dohodli na obchodním příměří

Názor
Prezidenti Spojených států a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching se na okraj argentinského summitu lídrů zemí skupiny G20 dohodli na devadesátidenním příměří ve vzájemných obchodních vztazích. Trumpova administrativa tudíž k 1. lednu 2019 nezvýší celní sazbu na čínský dovoz v celkovém ročním objemu 200 miliard dolarů.
Zemědělcům na americkém Středozápadě se jejich letošní sklizeň sójových bobů hromadí ve skladech právě kvůli nemožnosti vývozu do Číny. Ta je zdaleka největším světovým konzumentem sóji. Foto: Pixabay

Washington měl až do argentinského summitu v úmyslu zvýšit tuto sazbu ze stávající úrovně deseti procent na 25 procent. Peking se v rámci dojednaného příměří zavázal neprodleně opět odebírat zemědělské, průmyslové a energetické produkty s visačkou „Made in USA“.

Uleví se tak například zemědělcům na americkém Středozápadě, jejichž letošní sklizeň sójových bobů se hromadí ve skladech právě z důvodu nemožnosti vývozu do Číny. Ta je zdaleka největším světovým konzumentem sóji.

Neprodleně se také v časovém rámci dojednaného příměří rozběhnou jednání mezi Washingtonem a Pekingem. Spojené státy se budou snažit přimět Čínu k zásadní změně postoje v oblasti krádeží duševního vlastnictví, netarifních bariér či kyberzločinu.

PSALI JSME:
Komentář k vývoji na čínském akciovém trhu a obchodní válce s USA

Tříměsíční lhůta, jež je na tato jednání stanovena, je však poměrně krátká. Lhůta však vyprší začátkem března 2019, což je z hlediska Pekingu citlivá doba, protože bezprostředně předchází zahájení každoročního Všečínského shromáždění lidových zástupců, tedy čtrnáctidenního zasedání takřka třitisícehlavého čínského parlamentu.

Pokud tedy skončí současné příměří nezdarem, Si Ťin-pching se na domácí půdě ocitne v citlivé době v prekérní situaci. Zatímco totiž zmíněná desetiprocentní sazba na dovážené čínské zboží připraví čínskou ekonomiku o 0,5 procentního bodu ekonomického růstu, 25procentní sazba by ji připravila o 0,9 procentního bodu.

Si Ťin-pching tedy bude pod silným tlakem, aby nedopustil krach jednání v rámci právě dojednaného příměří. Zda to však postačí k dostatečným ústupkům, zůstává otázkou. Washington v případě krachu jednání zřejmě v březnu uplatní 25procentní sazbu a dost možná zavede také další cla na čínský dovoz v objemu 267 miliard dolarů. Těmi Pekingu hrozí již delší dobu, naposledy těsně před zahájením argentinského summitu.

PSALI JSME:
Globální ekonomika: Jak bude vypadat konec roku?

Z hlediska české ekonomiky je příměří mezi první a druhou nejsilnější ekonomikou světa příznivou zprávou. Zvolnění napětí v mezinárodních obchodních vztazích, k němuž v důsledku jeho dojednání dochází, zvýší důvěru investorů v rizikovější rozvíjející se trhy. Mezi ně počítá mezinárodní investorská komunita Českou republiku. Se začátkem pondělního obchodování na světových trzích lze očekávat růst akciových burz, ale i posilování měn rozvíjejících se trhů, včetně české koruny. Naopak dolar by měl oslabit.

Pokud by se vzájemná jednání mezi Washingtonem a Pekingem vyvíjela v příštích třech měsících zvláště příznivě, česká měna by posílila citelným způsobem. Trh nyní počítá ve svém konsensu s tím, že v polovině prosince se euro bude prodávat za 25,86 koruny. Tento předpoklad však nebere v potaz argentinský průlom ve vzájemných obchodních vztazích mezi Washingtonem a Pekingem a související snížení napětí ve světovém obchodu.

Česká měna tedy ze své stávající úrovně 25,96 koruny za euro může snadno vůči jednotné evropské měně zhodnotit do poloviny prosince mnohem výrazněji než pouze o desetihaléř. Jejímu zhodnocování bude vedle oslabení napětí ve světovém obchodě napomáhat také enormně velké rozpětí mezi základní úrokovou sazbou České národní banky a základní úrokovou sazbou Evropské centrální banky.

PSALI JSME:
Prodejem části devizových rezerv můžeme posílit korunu

To nyní, po zasedání ČNB z počátku listopadu, dosahuje 1,75 procentního bodu a je nejvyšší od listopadu 2001. Vysoké úročení korunových aktiv v porovnání s úročením aktiv eurových bude v případě poklesu rizikové přirážky (z důvodu oslabení napětí ve světovém obchodě) silně motivovat investory k ukládání prostředků právě do koruny, což zvýší poptávku po ní a přispěje k jejímu citelnému zpevnění.

Zvláště pokud se budou jednání mezi Washingtonem a Pekingem zdárně vyvíjet od svého samého počátku, rapidně klesá pravděpodobnost, že by Česká národní banka na svém měnově-politickém zasedání 20. prosince 2018 opět přikročila ke zvýšení základní sazby.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB